Wszyscy kierowcy zamierzający wykonywać przewóz drogowy ciężarówkami lub autobusami, którzy nie posiadają prawa jazdy wydanego w państwie członkowskim Unii Europejskiej z aktualnym wpisem kodu 95, mają obowiązek uzyskania Karty Kwalifikacji Kierowcy (KKK), w której ten kod zostanie wpisany.
Papierowe świadectwa kwalifikacji utraciły ważność, nie są już stosowane.
W celu uzyskania Karty Kwalifikacji Kierowcy należy udać się do starostwa powiatowego właściwego dla miejsca zamieszkania danego kierowcy, zabierając ze sobą uzupełniony wniosek oraz:
- kopię orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy,
- kopię orzeczenia psychologicznego stwierdzającego brak przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy,
- kolorową fotografię o wymiarach 35 × 45 mm,
- kopię posiadanego prawa jazdy,
- kopię dokumentu potwierdzającego ukończenie przez kierowcę wymaganego szkolenia dotyczącego kwalifikacji wstępnej/szkolenia okresowego,
- potwierdzenie uiszczenia opłaty za wydanie Karty Kwalifikacji Kierowcy w wysokości 150 zł oraz opłaty ewidencyjnej w wysokości 0,50 zł.
Ważne:
W przypadku, gdy kierowca odnawia ważność kodu 95 lub występuje o takie uprawnienia po raz pierwszy, odbywa się to równolegle z tworzeniem Profilu Kierowcy Zawodowego (PKZ).
Każdy kierowca, który chce uzyskać kod 95, musi zgłosić się do właściwego dla siebie wydziału komunikacji, okazać ważne badanie lekarskie oraz psychologiczne i pobrać profil PKZ. Następnie będzie mógł się udać do wybranego ośrodka szkolenia w celu rozpoczęcia odpowiedniego kursu zawodowego. Pobranie profilu będzie bezpłatne. Ośrodek, w ramach wdrożonego systemu teleinformatycznego, na podstawie numeru profilu przypisze kierowcę do odpowiedniego szkolenia i zablokuje profil. Po zakończonym szkoleniu ośrodek zwalnia profil PKZ w systemie i informuje o tym kierowcę. Po otrzymaniu tej informacji kierowca może udać się do urzędu w celu wymiany prawa jazdy na nowe, w którym będzie już wpisany kod 95.